שלבים בדרך לקבלת היתר בניה

 • שלב ראשון, תיק מידע:
  תיק מידע הוא מסמך שמקבלים מהוועדה לתכנון במחלקת הנדסה, בעיר או במועצה שאתם גרים בה. בתיק המידע כתוב כמה מטרים מרובעים מותר שיהיה לכם בבית, כמה קומות, האם מותר לכם להקים בריכה או לא… ובכלל, כל הפרטים והחוקים שרלוונטיים למגרש שלכם
 • שלב שני, גרמושקה:
  גרמושקה היא מסמך ארוך ארוך (לפעמים יותר מ-5 מטר), שבסוף מקפלים לגודל של דף A4, פירוש המילה גרמושקה ברוסית הוא אקורדיון. בגרמושקה מופיעה התוכנית של הבית שלכם, חזיתות הבית, איך הגינה שלכם תיראה, פרטים עליכם ועל המתכננים שלכם, ועוד. את הגרמושקה מכין המתכנן שלכם, עורך הבקשה, ואותה מגישים לגורמים הרשותיים – היישוב, המועצה, מינהל מקרקעי ישראל, והועדה המקומית. בכל שנה שאתם מתעקבים עם ההגשה, מינהל מקרקעי ישראל מחייב אתכם בתוספת של כ-5,000 ש"ח להארכת חוזה הפיתוח שלכם!
 • שלב שלישי, השלמת מסמכים ונספחים:
  דיברתם פעם עם רשות העתיקות? אתם מכירים את פקיד היערות? במסגרת השלב השלישי תתבקשו מהוועדה המקומית לאסוף את כל המסמכים והנספחים הרלוונטיים לבית שתרצו לבנות. רשות העתיקות מוודאת שאין אתרי עתיקות נסתרים בסביבת המגרש שלכם, פקיד היערות מתאם מולכם את היחס לעצים ולשיחים במגרש, ויש עוד רשימה ארוכה של יועצים שצריכים להתייחס לבקשה האישית שלכם או להכין מסמכים שקשורים אליה. יועצים כמו יועץ בטיחות אש, יועץ סניטרי, איכות הסביבה, ועוד ועוד גורמים.
 • שלב רביעי, קבלת היתר ואישור התחלת עבודה:
  בשעה טובה קיבלתם היתר, אבל איך התוכניות שעל הנייר הופכות למציאות? בשלב הזה בוחרים קבלן ומפקח, הם אמונים על הבניה והפיקוח בבית שלכם. מבקשים מהרשות המקומית לצאת לדרך, וכשהם מאשרים – יוצאים לדרך.
 • שלב חמישי, הליך הבניה:
  ניסיתם פעם לנהל משא ומתן עם קבלן? ניסיתם להתמקח על מחיר של ריצוף וכלים סניטריים? בשלב הזה אתם צריכים לבחור ריצוף, כלים סניטריים, מטבח, גוונים לחוץ ופנים הבית, דלתות, ארונות קיר, חלונות ועוד ועוד… כאן כדאי להיעזר במעצבת פנים, לא כדי לבנות ארמון לא כדי לרכוש פריטים יוקרתיים אלא פשוט כדי לחסוך לכם כסף, התעסקות וכאב ראש. המעצבת תלווה אתכם ברכישות החיוניות, תכין לכם הדמיות כדי שתוכלו לוודא שגוון הריצוף שבחרתם מתאים לגוון ארונות המטבח או לגוון האלומיניום בחלונות, תדבר עם הקבלן והספקים השונים כדי לתאם איתם שהכל ייצא מושלם. בשלב הזה מאוד חשוב לשים לב שכל מה שמופיע בתוכניות באמת מתבצע בשטח, בלי קיצורי דרך ובלי עיגולי פינות.
 • שלב שישי, חנוכת בית:
  אחרי הליך ארוך ומסובך (איזה מזל שלא הייתם שם לבד!), הגיע הזמן בשעה טובה, להזמין את כל המשפחה והחברים, לקבוע מזוזה, להתרשם, קצת להשוויץ, לאכול אוכל טעים, ופשוט להנות!

כתיבת תגובה